DÖRT AYAKLI DARPHANELER: FAYTONLAR

Zulüm ve sömürü sistemi ile ayakta duran faytonculuk ülkemizde hâlâ devam ediyor. Taksi plakası gibi kiralanan atların parasını çıkartabilmek için atlar ölünceye kadar zor şartlarda çalıştırılıyor. Ortalama bir atın ömrü 20 yılken fayton atlarının çalıştırılması sonucu ortalama 2 yıl içinde öldüğü biliniyor.

Hayvan aktivistlerin uzun çabaları sonrası İstanbul Adalar’da yasaklanan fayton at uygulaması daha sonraları Kuşadası, Bolu Abant gibi turistlik yerlerde de kaldırılmaya başlanmış olsa da tüm ülke çapında yasaklanması için çalışmalar yapılmalı.

Atlardan sömürü düzeyinde faydalanılan bir diğer konu ise yıllardır devam eden at yarışlarıdır. At yarışlarının izleyicisine ve toplam bilançosuna bakıldığında bu alanda verilecek mücadele “fayton at” uygulamasına verilecek mücadeleden daha zor olacaktır.

At yarışları kimileri için spor, bahis, meslek, tutku veya geleneği ifade etsede, hayvan aktivistleri içinse bu durum tam olarak öyle değil. Toplam 9 hipodromda koşan binlerce at ve bu atlar üzerinden rant sağlayan insanlarla dolu bir düzen. Bu düzenin tek kaybedeni ise sakatlanan kırbaçlanan ve öldürülen atlar…