BAŞROL HAYVANLAR: GÖREV ARAMA KURTARMA

Kahraman ne demektir? Bu kelimeyi duyduğumuzda aklımızda neler canlanır? Haberimize konu olan dostlarımız, bu sorulara vereceğiniz ortalama yanıtlardaki tariflere uyuyorlar mı bilemiyoruz fakat bu sıfatı sonuna kadar hakettiklerini çok iyi biliyoruz.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta yaşanan ve on ilimizi etkileyen yıkıcı depremlerde, enkazlardan onlarca kişinin kurtulmasını sağlayan, dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen, kimi eğitimli kimi eğitimsiz, kimi koklayarak kimisi de enkazın altındaki sahibini ısıtarak kurtarma faaliyetlerine “canları pahasına” katkıda bulunan hayvan dostlarımızdan bahsetmek istiyoruz.

Yaşadığımız büyük çaplı depremler sonrası ülkemizin 4. derece yardım çağrısında bulunması sonrası başta Azerbaycan, Yunanistan, Japonya, İsrail gibi ülkelerden olmak üzere birçok ülkeden ülkemize ayni ve nakdi yardımlar yapıldı. Bu yardımların arasında enkazlarda çalışmaları için eğitimli köpekleriyle gelen arama- kurtarma ekipleri de bulunuyordu. Türkiye’den Köpük ve Rita, Singapur’dan Rizzo ve Frenchy, İsveç’ten Killian, Hindistan’dan Julie ve Romeo, Güney Kore’den Tobaek, Malezya’dan Denti ve Frankie, Tayland’dan Sierra ve Sahara, Meksika’dan Proteo isimli arama kurtarma köpekleri ve ismini bilmediğimiz niceleri üstün koku alma yetenekleriyle hızlı şekilde enkazlardaki insanları tespit edip onlarca canın kurtulmasını sağladılar.

Eğitimli köpeklerin yanında civardaki halkla birlikte yaşayan hayvan dostlarımızın da bu süreçteki yardımları çok büyüktü. Kahramanmaraş Göksun’un en ücra köylerinden olan Payanburnu köyüne yardım götürmek isterken yolu bulamayan askerlerin imdadına köyün köpeklerinden birisi yetişti. Yorulmasına rağmen askerlere yolu göstermekten vazgeçmeyen köpek, köye yardımın ulaştırılmasını sağlayarak köy halkını kurtardı.

Enkazda kalan Çınar’ı çekerek kurtaran Alex, sahiplerinin enkazdaki yerini kurtarma ekiplerine farkettiren kedi ya da enkazdaki sahiplerinin üstüne yatarak onları ısıtan bir başka kedi gibi pek çok hayvan kahramanımızdan haberdar olduk. Bu kahramanlarımız art arda gelip bizi yakan felaket haberlerinde yüreğimize bir nebze olsun su serptiler ve felaketlerde her canlının beraber olarak ayağa kalkabileceğini bize tekrar hatırlattılar.